رایــــان پی بتــــن

دال بتنی

سنگدال بتنی

دال بتنی No-111

۸۰x60x7

۸۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

دال بتنی No-110

۸۰x60x10

۱۴۵کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-109

۸۰x60x15

۱۸۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-108

۱۰۰x60x7

۱۳۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-107

۱۰۰x60x10

۱۵۵کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-101

۱۰۰x60x15

۲۲۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-102

۱۲۰x60x10

۲۲۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-103

۱۲۰x60x15

۲۸۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

دال بتنی No-104

۱۵۰x6۰x15

۴۰۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

دال بتنی No-105

۱۵۰x60x20

۴۵۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

دال بتنی No-106

۲۰۰x60x20

۶۵۰کیلوگرم

دال بتنی

ساختمان سازی یکی از مهمترین فعالیت‌هایی است که در جامع به‌شکل‌های مختلفی آن را می‌بینیم. اگر به تاریخچه ساختمان ‌سازی دقت کنیم می‌بینیم که مصالح و روش‌های مختلفی از قدیم به‌کار رفته‌اند. امروزه روش‌های قدیمی منسوخ شده‌اند و دیگر مورد تایید نظام مهندسی نیستند، به همین سبب از اجزای جدید و مورد تایید مانند دال بتنی استفاده می‌کنند. ما در این مقاله سعی داریم در مورد چیستی دال بتنی و کاربرد و مزیت‌هایی که دارد سخن بگوییم. برای کسب اطلاعات بیشتر با رایان پی بتن ما همراه باشید.

دال بتنی چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه در ساختمان‌سازی دیگر از آهن و چوب استفاده نمی‌کنند بلکه مصالحی چون میلگرد، گالوانیزه و فولاد یا بتن اجرا کننده اصلی هستند. در واقع دال بتنی محصولی است که از ترکیب آرماتور و بتن ساخته می‌شود. به این صورت که آرماتور از میلگردهای طولی و عرضی به فواصل مشخص‌شده در کنار هم قرار می‌گیرند و داخل آنها بتن ریخته می‌شود. عرض و طول این دال بسته به شرایط‌های مختلفی متغیر است و معمولا ۴ در ۴ متر هستند. دال معمولا به دو شکل ساخته می‌شود یا به صورت پیش ساخته هستند که معمولا برای بالکن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مورد دیگری از اسلب یا دال در یک جای مشخص‌شده تولید می‌شود. یعنی مستقیم برروی سازه توسط آرماتور بندها ساخته می‌شود و نیاز به جابه‌جایی ندارد. از این رو مشتری هر نوع دال بتنی را که سفارش دهد شرکت مولد این‌ نوع سازه‌ها، آن را تولید می‌کنند.

اگر قصد خرید دیگر قطعات پیش ساخته بتنی دارید پیشنهاد میکنیم صفحه نیوجرسی بتنی را نیز مشاهده کنید.

مزیت‌های استفاده از دال بتنی چیست؟

انواع دال بتنی کدامند و چه کاربردی دارند؟

دال بتنی انواع متنوعی دارد که برای هر کدام از قسمت‌های ساختمان مانند سقف، کف و دیوار به طور مجزا از آنها استفاده می‌کنند. به معرفی انواع آنها می‌پردازیم. 

دال بتنی فونداسیون

دال فونداسیون یک محصول منسجم و به‌هم پیوسته است یعنی تمامی میلگردهای به‌کار رفته در آن بهم گره می‌خورند تا در مواقع زمین لرزه آسیبی به آن وارد نشود. هنگامی که اسلب یا دال تولید می‌شود باید زمین مورد نظر از استحکام کافی برخوردار باشد تا بعدا اسلب دچار شکستگی در بافت خود نشود.

دال بتنی تمامی وزن یک سازه بزرگ چندین طبقه را می‌تواند در خود نگه دارد بدون آنکه از مقاومت آن کاسته شود. در هنگام بتن ریزی باید دقت زیادی در نوع بتن و کیفیت آن داشت. دال در موقعیت مورد نظر قرار می‌گیرد و داخل آن توسط بتن‌ریز، بتن آماده ریخته می‌شود‌.

دورتا دور دال را پلاستیک یا آجر قرار می‌دهند؛ این عمل در هنگام بتن ریزی به کیفیت کار کمک می‌کند. ممکن است به‌دلیل ریختن یکباره بتن، دال از هم باز شود به‌همین‌دلیل در پشت کار از آجر استفاده می‌کنند. بعد از محکم‌شدن آجرهای پشت کار را خارج می‌کنند.

concrete slab
انواع سنگدال بتنی

دال بتنی سقف

دال سقف یک سطحی است که از مواد فولادی و آهنی ساخته شده که برای ساخت سقف استفاده می‌شود. هر چه دال بتنی در سقف محکم‌تر باشد ایجاد سقف دوم بهتر  خواهد بود. دال سقف خود انواع مختلفی دارد که آنها را معرفی می‌کنیم.   

دال تخت اولین نوع دال برای سقف است. در مواقعی که ستون‌ها نزدیک به‌هم باشند و نیازی نباشد که سنگینی برروی تیرها قرار بگیرد از دال بتنی تخت استفاده می‌شود. معمولا از دال‌های تخت برای خانه‌های چند طبقه استفاده می‌کنند. به این نوع دال،دال قارچی نیز گفته می‌شود که مانع از بار منفی می‌گردد. 

دال عرشه فولادی از دیگر نوع دال‌های بتنی به شمار می‌رود که در ساختمان سازی موارد استفاده زیادی دارد. هنگامی که ورق‌های فولادی در سقف قرار می‌گیرند بتن بر روی آنها ریخته می‌شود و به عنوان یک دال بتنی معرفی می‌شوند. ورق‌های گالوانیزه که دارای موج هستند برای این کار پیشنهاد می‌شوند، زیرا موج‌های آن به صورت عاج در تقویت بتن ارزشمند هستند. این نوع دال بتنی از دیگر موارد ارزانتر هستند.

یک نوع دیگر دال بتنی نیز وجود دارد که بار مرده و یا زنده را تنها به یک طرف هدایت می‌نماید که در این صورت مقاومت در برابر زلزله کمتر می‌شود. این دال بتنی به نام تیرچه نیز معروف است. اغلب برای ساخت سقف‌های سبک استفاده می‌گردند و از قیمت خوبی برخوردار است. 

نوع محاسبه دال بتنی چگونه است؟

 برای محاسبه میزان بتن و میلگرد یا گالوانیزه باید به صورت تخصصی بررسی کرد؛ تا میزان نیاز مشخص شود. اما به طور کلی این موارد در ساخت دال بتنی مورد بررسی قرار می‌گیرند. 

  • محاسبه هر نوع بار زنده یا مرده برای ساخت دال بتنی از اهمیت زیادی برخوردار است. برای اینکار تمامی فونداسیون و سقف و دیوار مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
  • عمق هر دال براساس متراژ بنایی که باید انجام شود بررسی می‌گردد. محاسبه خمش و نوع میلگرد در آماتور نیز مهم است. 
  • تقسیم فولادهایی که در این سازه به صورت کششی باید قرار بگیرند. دال یک طرفه یا دو طرفه هر کدام نوع محاسبه متفاوتی را دارند.

دال بتنی، کلیدی ترین مرحله ساختمان سازی

ما در این مقاله انواع دال بتنی را معرفی نمودیم و دانستیم که بتنی که براساس آرماتوربندی ساخته می‌شود از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و همچنین دارای قیمت بیشتری است. دال بتنی یکی از اعضای مهم در ساختمان سازی و سازه‌های بزرگ است. این دال در ساخت ستون‌های بزرگ برای سد و پل‌های بزرگ‌ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای شناخت بهتر این دال بتنی می‌توانید با ما در تماس باشید.