رایــــان پی بتــــن

قیمت دال بتنی ، خرید و فروش انواع دال بتن با مناسب ترین قیمت

سنگدال بتنی

دال بتنی No-111

۸۰x60x7

۸۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

دال بتنی No-110

۸۰x60x10

۱۴۵کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-109

۸۰x60x15

۱۸۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-108

۱۰۰x60x7

۱۳۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-107

۱۰۰x60x10

۱۵۵کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-101

۱۰۰x60x15

۲۲۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-102

۱۲۰x60x10

۲۲۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی No-103

۱۲۰x60x15

۲۸۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

دال بتنی No-104

۱۵۰x6۰x15

۴۰۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

دال بتنی No-105

۱۵۰x60x20

۴۵۰کیلوگرم

سنگدال بتنی

دال بتنی No-106

۲۰۰x60x20

۶۵۰کیلوگرم

دال بتنی

دال بتنی ساختاری است که قابلیت استفاده در سقف و کف سازه‌های مختلف را دارد و وظیفه آن تحمل بار و انتقال آن به ستون‌های اصلی است. به همین خاطر به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای سقف در هر ساختمانی محسوب می‌شود. با این وجود مهم‌ترین چالشی که برای انتخاب این سیستم پیش‌روی سازندگان قرار دارد؛ هزینه اجرای آن است. این موضوع با توجه به اینکه برخی از تولیدکنندگان دال‌های بتنی از مصالح بی‌کیفیت و تقلبی استفاده می‌کنند اهمیت بیشتری پیدا کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با رایان پی بتن ما همراه باشید.

دال بتنی چیست ؟

دال بتن مهم‌ترین عنصر در سازه‌های مختلف است که با بتن تقویت شده و فولاد تولید شده و هدف از به کار بردن آن در سازه، پشتیبانی و باربری بهتر است. از این مدل دال نه تنها در سقف بلکه در کف و یا به عنوان عامل پشتیبانی‌کننده از سازه‌های بالایی و کفی استفاده می‌شود. این سازه با استفاده از ترکیب متفاوتی از مواد و در ابعاد و ضخامت‌های مختلف، بر اساس نیاز مشتری قابل تولید است. بتن مسلح اصلی‌ترین متریالی است که در ساخت دال بتن کاربرد دارد و باعث می‌شود سازه در برابر نیروهای فشاری و کششی مقاوم شود. استفاده از این مدل دال همچنین سبب می‌شود که وزن بارها و فشارهای وارده به سازه به سمت زمین هدایت شده و ساختمان ایمن بماند.

قیمت دال بتنی پیش‌ ساخته تحت تاثیر چه عواملی است؟

هزینه تولید این محصول که معمولا به صورت پیش ساخته به بازار عرضه می‌شود تحت تاثیر عوامل مختلفی است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

نوع : دال‌ها بر اساس کاربرد به دو نوع ترافیکی و غیرترافیکی تقسیم می‌شوند. از دال‌های ترافیکی که مقاومت بیشتر نسبت به دال‌های غیر ترافیکی دارند؛ برای پوشش روی کانال‌های آب شهری و جوی‌های آب استفاده می‌شود. قیمت سنگدال بتنی ترافیکی به تبع مقاومت بالاتر این محصول، از نوع غیر ترافیکی آن بیشتر است.

ابعاد : هرچقدر ابعاد دال بیشتر باشد؛ هزینه ساخت آن بیشتر می‌شود.

وزن : وزن این سازه نیز روی بهای تمام شده آن تاثیرگذار است.

کیفیت : دال‌های بتنی پیش ساخته باکیفیت نسبت به دال‌هایی که بر اساس ابعاد و اندازه‌های استاندارد ساخته نمی‌شوند معمولا گران‌ترند.

به طور کلی حدود قیمت کوچکترین دال بتنی پیش ساخته ترافیکی در سال ۱۴۰۳ حدودا بین ۵,۷۰۰,۰۰۰ ریال که کوچکترین ابعاد (۸۰x60x7)  تا بزرگترین قطعه دال (۲۰۰x60x20) ۲۴,۸۰۰,۰۰۰ ریال است و نرخ نوع غیرترافیکی این محصول نیز بسته به ابعاد آن در محدوده ۱,۳۰۰,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال قرار دارد. بهتر است در این بخش به این نکته مهم نیز اشاره کنیم که بهای تمام شده انواع دال بتن برای مصرف‌کننده تابعی از عوامل دیگری نظیر فاصله کارخانه تا محل پروژه و شرایط اقتصادی کشور نیز می‌باشد.

هر چقدر پروژه شما از محل کارخانه فاصله بیشتری داشته باشد؛ باید برای حمل دال‌ها کرایه بیشتری بپردازید. ضمن اینکه وجود شرایط تورمی حاکم بر اقتصاد جامعه باعث می‌شود که نرخ این محصول مانند سایر کالاهای دیگر افزایش پیدا کند.

چرا شرکت رایان پی بتن

رایان پی بتن با ۳۰ سال تجربه در زمینه طراحی و تولید انواع نیوجرسی بتنی، دال و سنگدال بتنی و مینی نیوجرسی بتنی یکی از بهترین عرضه‌کنندگان انواع قطعات بتنی پیش ساخته در تهران است. مجموعه ما در تلاش است که در کنار کیفیت بالا، تمامی این محصولات را با قیمتی مناسب به دست مصرف‌کننده برساند. شما عزیزان برای خرید دال بتنی و اطلاع از قیمت روز این محصول می‌توانید با همکاران ما در بخش پاسخگویی تلفنی شرکت رایان پی بتن تماس گرفته و علاوه بر استعلام قیمت دال بتنی آماده از خدمات مشاوره رایگان کارشناسان مجموعه نیز استفاده کنید.

کاربردهای دال بتنی و سقف دال بتنی در صنعت ساختمان​

مهم‌ترین کاربردهای دال بتنی و سقف دال بتنی در صنعت ساختمان

دال بتنی به نوعی از ساختار گفته می‌شود که از صفحات تخت بتنی پشتیبانی شده از میلگردهای تقویتی ساخته شده است. سیستمی که توسط این ساختار قابل اجراست یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌های تقویت ساختمان محسوب می‌شود.

با توجه به پیشرفت صنعت ساختمان طی چند سال گذشته و ابداع روش‌های جدید و مدرن تولید می‌توان گفت که دال بتنی این روزها به عنصر مهمی در ساختمان‌ها و سازه‌های عمرانی مختلف تبدیل شده است.

از این سازه اکثرا در سقف داخلی و خارجی ساختمان‌های مسکونی، تجاری و حتی صنعتی استفاده شده و به این ترتیب با انتقال ایمن فشار ناشی از بارهای زنده‌ای مانند وزن افراد و ماشین‌ها، موجبات افزایش میزان استحکام سقف سازه فراهم می‌شود.

استفاده از دال بتن در سقف، یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی مانند فشار، کشش و لرزش‌های ناشی از فعالیت‌های انسانی در ساختمان است. علاوه بر ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی مختلف، در دیگر سازه‌های عمرانی مانند پل‌ها و تونل‌ها نیز از این ساختار به عنوان سازه اصلی استفاده می‌شود.

دال به راحتی می‌تواند فشار ناشی از بارهای سنگین را تحمل کند و تغییرات دما و میزان رطوبت محیط نیز روی آن حداقل تاثیر را دارند. این ساختار به نوعی از ساختمان در برابر بارهای عمودی پشتیبانی کرده و باعث می‌شود که این فشارها با پایه‌ها منتقل شوند. در سازه‌های برشی نیز با هدف تقویت سازه در برابر نیروهای افقی از دال بتنی در دیوارهای برشی استفاده می‌شود.

نه تنها در صنعت ساختمان بلکه در صنایعی مانند صنعت خودروسازی، پتروشیمی و تولید انرژی از دال‌های بتنی به عنوان کف‌، سقف‌ و پایه‌ها استفاده می‌شود. این روزها ساخت سقف و کف بناهایی مانند اماکن و سالن‌های ورزشی به کمک دال بتنی بسیار مرسوم است. این ساختار مستحکم در زمان وقوع زلزله می‌تواند به عنوان پناهگاه عمل کرده و حافظ جان ساکنین باشد.

انواع دال بتنی

انواع دال بتنی

از آنجایی که دال بتن کابردهای گسترده ای در سازه های مختلفی دارد دارای تنوع بسیار زیادی نیز می باشد که بر اساس کاربری ، روش های اجرا ، نسبت طول به عرض ، ماهیت تو پر و توو خالی بودن و شکل ظاهری تفکیک می شود :

 • کاربری : کف ، سقف ، فونداسیون و …
 • روش های اجرا : پیش ساخته ، برجا
 • نسبت طول به عرض : یک طرفه و دو طرفه
 • ماهیت : توپر ، توخالی ، ترکیبی
 • شکل ظاهری : تخت ، شیب‌دار ، قوسی ، گنبدی

مزایای دال بتنی چیست؟

 • از آنجایی که در ساخت دال بتنی از بتن مسلح استفاده می‌شود؛ مقاومت بالایی در برابر نیروهای فشاری و کششی دارد.
 • این مدل دال را می‌توان بر اساس نیاز سازه طراحی کرد. انعطاف‌پذیری بالا یکی از مهم‌ترین مزایایی است که به مهندسان ساختمان اجازه می‌دهد تا سازه را با ابعاد و اشکال مختلف طراحی کنند.
 • استفاده از میلگردهای فولادی به عنوان عامل تسلیح باعث می‌شود که دال‌ها در برابر نیروهای کششی و خمشی مقاوم شده و انعطاف‌پذیر باشند.
 • این مدل دال را می‌توان به سرعت قالب‌بندی کرد. به همین خاطر معمولا پیمانکاران قیمت دال بتنی پیش ساخته را ملاک انتخاب خود در نظر نمی‌گیرند؛ چرا که کاهش زمان اجرا به صورت غیرمستقیم هزینه پروژه را کم می‌کند.
 • از این ساختار نه تنها در ساختمان‌ها بلکه در بسیاری از سازه‌های عمرانی از جمله انواع پل‌ها و تونل‌ها به عنوان سقف، کف، پله و حتی اجزای دیوارهای برشی نیز می‌توان استفاده کرد.
 • اگر دال‌های بتنی به دقت و با استفاده از متریال باکیفیت ساخته و به درستی از آنها نگهداری شود؛ عمر مفید طولانی داشته و معمولا نیاز به تعویض و تعمیر مکرر ندارند.
 • گرچه قیمت سنگدال بتنی گاهی عامل بازدارنده برای انتخاب محسوب می‌شود؛ اما در کل هزینه نصب و نگهداری پایینی داشته و به همین خاطر نسبت به سایر روش‌ها مشابه گزینه اقتصادی‌تری است.

در جدول زیر می‌توانید خلاصه‌ای مزایای دال‌های بتنی را مشاهده کنید.

مزیت

توضیحات

مقاومت زیاد

به دلیل مقاومت بالا در برابر بارهای سنگین برای سازه‌های مرتفع گزینه مناسبی است

انعطاف‌پذیری بالا

انعطاف‌پذیری بالا در ساخت این دال‌ها باعث می‌شود مهندسان بتوانند طراحی دقیق‌تری برای سازه داشته باشند

وجود تسلیح فولادی

این محصول به دلیل داشتن فولاد در برابر فشارهای خمشی مقاوم و انعطاف‌پذیر است

سرعت در اجرا

در زمان و هزینه اجرای پروژه صرفه‌جویی می‌کند

کاربردهای گوناگون

قابلیت استفاده در سازه‌های مختلف عمرانی و ساختمانی را دارد

طول عمر بالا

بیش از ۱۰۰ سال عمر می‌کند

قیمت مناسب

استفاده از آن در پروژه‌های مختلف در مجموع صرفه اقتصادی دارد

دال بتنی چه معایبی دارد؟

در کنار مزایایی که گفته شد؛ دال بتنی معایبی دارد که در این بخش به توضیح آنها پرداخته‌ایم.

 • استفاده از بتن و تسلیح فولاد در ساخت این دال‌ها باعث افزایش وزن آنها می‌شود.
 • ساخت دال بتن کمی زمان‌بر است و این موضوع ممکن است برای پروژه‌هایی که زمان در آنها اهمیت دارد مشکل‌ساز شود.
 • گاهی اوقات بتن هنگام خشک شدن منقبض شده و ترک برمی‌دارد. این ترک‌ها هم روی کارایی فنی و هم شکل ظاهری دال‌های بتنی تاثیر منفی دارد.
 • سازه‌هایی که این ساختار در آنها به کار رفته است نسبت به سازه‌های دیگر از نظر عایق‌بندی حرارتی عملکرد ضعیف‌‌تری دارند.
 • جدا کردن بتن از فولاد دشوار و هزینه‌بر است. بنابراین می‌توان گفت که دال بتنی تقریبا غیرقابل بازیافت است.
 • وزن بالا باعث می‌شود که حمل دال‌های بتنی و انتقال آنها به طبقات بالا نیاز به تجهیزات داشته باشد.
 • هزینه تعمیر و نگهداری از دال‌های بتنی به نسبت بالاست.
 • تولید بتن هم منابع زیادی مصرف می‌کند و هم موجب انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود. به همین خاطر محصولات جانبی تولید شده با بتن دوستدار محیط زیست نیستند.
 • اگر قرار است از دال در مناطق زلزله‌خیز استفاده شود؛ طراحی دقیق آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • طراحی و ساخت دقیق و استاندارد دال‌های بتنی نیاز به تخصص فنی بالایی دارد. اشتباه در طراحی می‌تواند مشکلات جدی در سازه ایجاد کند.
دال بتنی تخت​

عوامل موثر بر روی قیمت دال بتنی

قیمت دال بتنی پیش ساخته تابعی از فاکتورهای مختلف است که مهم‌ترین آنها اندازه و ضخامت دال است. هر چقدر ضخامت بیشتر شود؛ به تبع آن قیمت دال بتنی آماده نیز بیشتر می‌شود. علاوه بر این، نوع بتن و میلگرد نیز می‌تواند تعیین‌کننده قیمت دال بتنی سقف باشد.

بتن مقاوم و میلگرد باکیفیت گران است و به همین خاطر بهای تمام شده محصول تولیدی با این متریال نیز بیشتر خواهد شد. در کنار تمام این عوامل، تعداد و نوع تسلیحات فولادی از جمله عواملی هستند که تاثیر مستقیم روی قیمت دال بتنی سقف دارند. طرح و شکل متفاوت دال در کنار نیاز به اتصالات خاص نیز می‌تواند هزینه ساخت این محصول را افزایش دهد.

از آنجایی که هزینه تولید فقط وابسته به مواد اولیه و شکل ظاهری محصول نیست؛ از میزان عرضه و تقاضا، فاصله محل اجرای پروژه تا مراکز تولید و توزیع، هزینه حمل، حداقل دستمزد در صنعت و هزینه سربار کارخانه به عنوان دیگر عوامل اثرگذار بر روی قیمت اسلب بتنی یاد می‌شود.

از طرفی زمان لازم برای خشک شدن بتن به کار رفته در دال وابسته به شرایط جوی است. بنابراین اگر حرارت و رطوبت محیط مناسب باشد؛ مدت تولید کوتاه شده و هزینه ساخت کمتر می‌شود. دیگر عواملی که بر اساس آنها اسلب بتنی قیمت‌گذاری می‌شود عبارتند از:

 • مقررات ساختمانی و استانداردهای محلی
 • میزان مالیات
 • حق بیمه
 • هزینه‌های راه‌اندازی و بهره‌برداری از کارخانه

همانطور که مشاهده کردید؛ قیمت اسلب بتنی تحت تاثیر عوامل مختلف و متغیری است. بنابراین برای استعلام قیمت روز این محصول بهترین روش تماس با کارشناسان مجموعه رایان پی بتن است.

استفاده از دال بتنی در قسمت های مختلف سازه‌

استفاده از دال بتنی در قسمت های مختلف سازه‌

دال بتنی از صفحات تخت بتنی ساخته شده که به صورت یکپارچه و مجزا کاربردهای زیادی دارد. موارد زیر مهم‌ترین کاربردهای دال بتنی هستند:

استفاده در سقف: از دال بتنی می‌توان به صورت یک طرفه و دو طرفه در سقف استفاده کرد. دال‌های یک طرفه از تیرها و دال‌های دو طرفه هم از ستون‌ها و هم از دیوارها پشتیبانی می‌شوند.

استفاده در کف: دال‌هایی که به صورت یکپارچه تولید شده‌اند در کف ساختمان‌های مسکونی و تجاری و دال‌های که ساختار مجزا دارند در کف ساختمان‌های صنعتی و برخی از ساختمان‌های تجاری کاربرد دارند.

استفاده در دیگر سازه‌ها: برای ساخت سقف و کف دیگر سازه‌های عمرانی مانند عرشه پل، تیرها، ستون‌ها و دیوارها می‌توان از دال بتنی استفاده کرد.

همانطور که مشاهده می‌کنید؛ دال با تکیه بر مزایای بیشمارش از جمله مقاومت بالا، دوام و ماندگاری عالی و قابلیت اجرا در اشکال و اندازه‌های مختلف، امکان استفاده در انواع سازه را دارد و یکی از پرکاربردترین اعضای سازه‌ای در صنعت ساختمان محسوب می‌شود.

استفاده از دال بتنی در سقف

قیمت دال بتنی با ضخامت ۱۰ سانتی‌متر

دال‌های ۱۰ سانتی‌متری یکی از پرکاربردترین دال‌های بتنی بازار هستند که از آنها برای اجرای پروژه‌های ساختمانی سبک و متوسط می‌توان استفاده کرد. هزینه تولید این محصول وابسته به ترکیبی از عوامل زیر است:

 • نوع دالی که برای سقف و کف مورد نیاز است
 • میزان بار و فشاری که قرار است به ساختمان وارد شود
 • میزان بارندگی در محل احداث پروژه
 • سایر هزینه‌های جانبی تولید مانند هزینه قالب‌بندی، حمل و نقل و نصب

دال‌ های ۱۰ سانتی‌متری برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری و سبک مناسبند و توان تحمل بارهای مرده و زنده‌ای که عموما روی این ساختمان‌ها وارد می‌شوند را به راحتی دارند. نوع یک طرفه این محصول نسبت به دو طرفه‌اش بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان ارزان‌تر است. هر مترمربع دال یک طرفه و دو طرفه معمولا به ترتیب ۲۰۰ تا ۳۰۰ و ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

قیمت دال بتنی با ضخامت ۱۵ سانتی‌متر

هزینه ساخت این مدل دال نیز تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند نوع دال، بار وارده و سایر عوامل ذکر شده در بالاست. از این محصول عموما برای اجرای سقف و کف ساختمان‌هایی که قرار است بارهای متوسط و سنگین را تحمل کنند استفاده می‌شود.

از میزان بتن و آرماتور مصرفی، نوع بتن و سایر هزینه‌های تولید مانند هزینه قالب‌بندی، کرایه حمل و دستمزد نیروی انسانی نیز به عنوان دیگر عوامل موثر بر روی تعیین قیمت دال بتنی ۱۵ سانتی‌متری یاد می‌شود. ضمن اینکه در تولید این مدل دال رعایت نکات زیر از اهمیت بسزایی برخوردار است:

 • استفاده از بتن باکیفیت
 • رعایت نسبت آب به سیمان مصرفی در ساخت بتن
 • روش عمل‌آوری بتن
 • رعایت سایر نکات ایمنی در طراحی و ساخت محصول

قیمت دال بتنی با ضخامت ۲۰ سانتی‌متر

از این مدل دال بتن به طور مستقیم روی ستون‌های بتنی و کلاهک آن در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. هزینه تولید این محصول نیز مانند دو مدل دال دیگر تابع ترکیبی از عوامل زیر است:

 • متراژ دال
 • نوع بتن به کار رفته در ساخت محصول
 • نوع و سایز میلگرد
 • سایر هزینه‌های جانبی مانند قالب بندی، آرماتوربندی، بتن‌ریزی و اجرای

معمولا به پیمانکارانی که پروژه‌شان متراژ زیادی دال می‌خواهد و  قصد دارند با استفاده از تکنیک‌هایی هزینه ساخت را کاهش دهند توصیه می‌شود که از نوع پیش ساخته این محصول استفاده کنند.

در اکثر کارخانه‌های معتبر و شناخته شده در زمینه تولید دال بتنی پیش ساخته، از بتن با کیفیت بالا و میلگرد استاندارد برای ساخت این محصول استفاده می‌شود. استفاده از متریال مرغوب و درجه یک نه تنها باعث ایمنی بیشتر ساختمان می‌شود بلکه می‌تواند هزینه تعمیر و نگهداری را نیز کاهش دهد.

تولید این محصولات استاندارد در سال ۱۴۰۲ برای کارخانه‌ها هزینه زیادی دارد؛ به همین خاطر قیمت تقریبی دال بتنی‌های ساده تهیه شده از بتن معمولی و میلگرد ساده در بازار فروش دال بتنی حدود ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع و قیمت محصولی که با بتن مسلح و میلگرد آجدار تولید می‌شود حدودا ۷۰۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع است.

دال بتنی فونداسیون

دال فونداسیون یک محصول منسجم و به‌هم پیوسته است یعنی تمامی میلگردهای به‌کار رفته در آن بهم گره می‌خورند تا در مواقع زمین لرزه آسیبی به آن وارد نشود. هنگامی که اسلب یا دال تولید می‌شود باید زمین مورد نظر از استحکام کافی برخوردار باشد تا بعدا اسلب دچار شکستگی در بافت خود نشود.

دال بتنی تمامی وزن یک سازه بزرگ چندین طبقه را می‌تواند در خود نگه دارد بدون آنکه از مقاومت آن کاسته شود. در هنگام بتن ریزی باید دقت زیادی در نوع بتن و کیفیت آن داشت. دال در موقعیت مورد نظر قرار می‌گیرد و داخل آن توسط بتن‌ریز، بتن آماده ریخته می‌شود‌.

دورتا دور دال را پلاستیک یا آجر قرار می‌دهند؛ این عمل در هنگام بتن ریزی به کیفیت کار کمک می‌کند. ممکن است به‌دلیل ریختن یکباره بتن، دال از هم باز شود به‌همین‌دلیل در پشت کار از آجر استفاده می‌کنند. بعد از محکم‌شدن آجرهای پشت کار را خارج می‌کنند.

concrete slab
انواع سنگدال بتنی

دال بتنی سقف

دال سقف یک سطحی است که از مواد فولادی و آهنی ساخته شده که برای ساخت سقف استفاده می‌شود. هر چه دال بتنی در سقف محکم‌تر باشد ایجاد سقف دوم بهتر  خواهد بود. دال سقف خود انواع مختلفی دارد که آنها را معرفی می‌کنیم.   

دال تخت اولین نوع دال برای سقف است. در مواقعی که ستون‌ها نزدیک به‌هم باشند و نیازی نباشد که سنگینی برروی تیرها قرار بگیرد از دال بتنی تخت استفاده می‌شود.

معمولا از دال‌های تخت برای خانه‌های چند طبقه استفاده می‌کنند. به این نوع دال،دال قارچی نیز گفته می‌شود که مانع از بار منفی می‌گردد. 

دال عرشه فولادی از دیگر نوع دال‌های بتنی به شمار می‌رود که در ساختمان سازی موارد استفاده زیادی دارد. هنگامی که ورق‌های فولادی در سقف قرار می‌گیرند بتن بر روی آنها ریخته می‌شود و به عنوان یک دال بتنی معرفی می‌شوند.

ورق‌های گالوانیزه که دارای موج هستند برای این کار پیشنهاد می‌شوند، زیرا موج‌های آن به صورت عاج در تقویت بتن ارزشمند هستند. این نوع دال بتنی از دیگر موارد ارزانتر هستند.

یک نوع دیگر دال بتنی نیز وجود دارد که بار مرده و یا زنده را تنها به یک طرف هدایت می‌نماید که در این صورت مقاومت در برابر زلزله کمتر می‌شود. این دال بتنی به نام تیرچه نیز معروف است. اغلب برای ساخت سقف‌های سبک استفاده می‌گردند و از قیمت خوبی برخوردار است. 

نوع محاسبه دال بتنی چگونه است؟

 برای محاسبه میزان بتن و میلگرد یا گالوانیزه باید به صورت تخصصی بررسی کرد؛ تا میزان نیاز مشخص شود. اما به طور کلی این موارد در ساخت دال بتنی مورد بررسی قرار می‌گیرند. 

 • محاسبه هر نوع بار زنده یا مرده برای ساخت دال بتنی از اهمیت زیادی برخوردار است. برای اینکار تمامی فونداسیون و سقف و دیوار مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
 • عمق هر دال براساس متراژ بنایی که باید انجام شود بررسی می‌گردد. محاسبه خمش و نوع میلگرد در آماتور نیز مهم است. 
 • تقسیم فولادهایی که در این سازه به صورت کششی باید قرار بگیرند. دال یک طرفه یا دو طرفه هر کدام نوع محاسبه متفاوتی را دارند.

این محصول بر اساس ابعاد، میزان مقاومت مصالح به کار رفته در تولید آن، طراحی، محل تولید، دستمزد کارگر و شرایط بازار قیمت‌گذاری می‌شود. بنابراین معمولا نرخ ثابتی ندارد.

اگر می‌خواهید دال بتنی مورد نیاز برای احداث پروژه خود را ارزان‌تر بخرید؛ باید با شرایط بازار و جزئیاتی مانند مواد و هزینه‌های تولید این محصول آشنا باشید. ضمن اینکه استعلام قیمت از تولید کنندگانی که در اطراف‌تان در زمینه فروش دال بتنی فعال هستند نیز می‌توانید در تهیه ارزان‌تر دال‌ها به شما کمک کند.

افزایش هزینه‌های تولید، افزایش تقاضا، تغییر در قوانین و مقررات محلی، و تغییر در نرخ ارز از جمله عواملی هستند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم هزینه تولید دال بتن را افزایش داده و باعث می‌شوند مصرف‌کننده مجبور شود برای خرید دال بتنی هزینه بیشتری بپردازد.

همانطور که اشاره شد؛ مقاومت محصولی مانند دال بتنی تابعی از کیفیت متریال به کار رفته در ساخت آن است. بنابراین هر چقدر از بتن و میلگرد مرغوب‌تری در ساخت دال بتن استفاده شود؛ علاوه بر افزایش بهای تمام شده، عمر مفید محصول و هزینه نگهداری از ساختمان کاهش پیدا می‌کند.

دال بتنی، کلیدی ترین مرحله ساختمان سازی

ما در این مقاله انواع دال بتنی را معرفی نمودیم و دانستیم که بتنی که براساس آرماتوربندی ساخته می‌شود از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و همچنین دارای قیمت بیشتری است. دال بتنی یکی از اعضای مهم در ساختمان سازی و سازه‌های بزرگ است. این دال در ساخت ستون‌های بزرگ برای سد و پل‌های بزرگ‌ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای شناخت بهتر این دال بتنی می‌توانید با ما در تماس باشید.

۰/۵ (۰ دیدگاه)