رایــــان پی بتــــن

کاربردهای نیوجرسی بتنی
کاربردهای نیوجرسی بتنی
تاریخ ثبت :
جدول محتوا

کاربردهای نیوجرسی بتنی

احتمالا متوجه شده‌اید که امروز اکثر سازه‌ها را با سیمان ساخته و حتی قطعات مهمی از یک ساختمان را از این ماده، مانند سنگدال بتنی، تولید می‌کنند. تمام این تغییرات از ساخت اولین نیوجرسی بتنی شروع شد و بعد از کشف ابعاد گسترده و کاربردهای مختلف نیوجرسی، استفاده از قطعات بتنی در تمام زمینه‌ها رواج پیدا کرد. در این مقاله به بررسی کاربردهای بسیار مختلف نیوجرسی بتنی پرداخته‌ایم.

تاریخچه‌ای از ساخت نیوجرسی بتنی

دلیل ساخت و ابداع نیوجرسی بتنی به این موضوع بر می‌گردد که هنگام تصادفات جاده‌ای تعداد تلفات بسیار بالا بوده و خود وسایل نقلیه نیز با کوچک‌ترین برخوردی با گاردریل‌های آهنی، آسیب می‌دیدند. مشکل بعدی آن‌جا خودش را نشان داد که اگر ماشینی از مسیر خود در جاده خارج شود، گاردریل‌ها قدرت توقف کامل آن را نداشته و ماشین مذکور وارد لایل مخالف شده و به افراد بی‌گناه نیز آسیب وارد می‌کردند. از این رو تحقیقات در راستای ساخت یک وسیله بهتر آغاز شد.

هنگام بررسی تاریخچه نیوجرسی بتنی به نقطه‌ای در حدود زمانی سال ۱۹۵۰ می‌رسیم که اداره مراقبت از بزرگراه‌های شهر نیوجرسی اقدام به سرمایه‌ گذاری روی نوع جدیدی از گاردریل‌ها کرد. این قطعات باید از نسخه قبلی خود مقاوم‌تر بوده، قابلیت جابجایی و تعمیر را داشته و کمترین آسیب را به ماشین‌ها و رانندگان آن‌ها وارد کند. پس از آزمایش‌های فراوان و ساخت نمونه‌های مختلف، نیوجرسی‌های بتنی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کنیم به بازار عرضه شدند. با رواج یافتن استفاده از این اختراع، ایران نیز از سال ۱۳۷۵ بلوک‌های سیمانی جدید را جایگزین گاردریل‌های قدیمی کرده است.

نیوجرسی در کنار خیابان ها

انواع نیوجرسی‌ها از نظر جنس و اندازه

یکی از موارد مهم هنگام خرید، قیمت نیوجرسی بتنی است. تا این زمان مدل‌های مختلفی به عنوان نیوجرسی ساخته شده که از نظر جنس و کاربرد با نمونه اصلی آن تفاوت دارد. نیوجرسی‌های بتنی به شکل یک طرفه و دو طرفه فروخته شده که مدل یک طرفه آن‌ها به دلیل وزن کمتر ارزان‌تر است. نوع دیگری که برای کنترل جمعیت پیاده استفاده بیشتری دارد، مینی نیوجرسی بتنی است. این قطعات بسیار کوچک‌تر هستند و جابجایی آن‌ها راحت‌تر است.

برخی کمپانی‌ها اقدام به ساخت نیوجرسی پلاستیکی کرده تا برای شرایط موقت و زمانی که نیاز است به سرعت مسیری بسته شود از آن‌ها استفاده کنند. حمل و نقل این مدل نیوجرسی ساده‌تر بوده ولی از نظر کاربرد تحمل ضربه یا فشارهای مشابه نیوجرسی بتنی را ندارد. یک مدل مرسوم دیگر که به دیوار بتنی معروف شده کاملا شبیه نیوجرسی‌های معمولی است با این تفاوت که ارتفاع آن‌ها بسیار بلندتر است و از طرفی قابلیت خود ایستا دارند.

مهم‌ترین کاربردهای نیوجرسی بتنی

دلیل محبوبیت بالای نیوجرسی بتنی در این خصوص است که کاربردهای آن بسیار زیاد بوده و هر فرد یا سازمانی می‌تواند با توجه به صلاح‌دید خود از این قطعات استفاده کند. در ادامه به بررسی مهم‌ترین کاربردهای نیوجرسی بتنی پرداخته‌ایم.

جاده‌ها و آزادراه‌ها

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم دلیل اصلی خلق این قطعات ایجاد یک جایگزین مناسب‌تر برای گاردریل‌های آهنی بوده و حال با استفاده از نیوجرسی بتنی تمام جاده‌ها و آزادراه‌های مهم در هر کشوری به این محصول مجهز شده‌اند. آمار تلفات و آسیب‌های بزرگ جاده‌ای بعد از نصب این قطعات به شدت کاهش پیدا کرده و همین موضوع نشان‌گر میزان کارکرد صحیح این کالای بتنی است.

محافظت از محیط‌های شخصی

به دلیل کمبود فضای پارکینگ بسیاری از زمین‌های بلااستفاده توسط مردم استفاده شده و خودروهای خود را در آن‌جا پارک می‌کنند. در صورتی که بخواهید به نحوی جلوی این اتفاق یا عبور غیر مجاز از ملک خود را بگیرید، استفاه از نیوجرسی بتنی بسیار معقول بوده و با بستن مسیر‌های ورودی به آن می‌توانید امنیت محیط را تضمین کرده و مانع تبدیل شدن ملک خود به یک مکان ناامن یا عمومی شوید.

ایجاد مانع برای ماشین‌های نخاله

یکی از مشکلاتی که در کشور خودمان نیز شاهد آن هستیم این موضوع است که ماشین‌های حمل نخاله برای نپرداختن هزینه تخلیه، بار خود را در زمین‌های بایر یا در جاده‌ها خالی می‌کنند. بستن مسیر‌های مربوط به جاده‌های فرعی بدون استفاده، کنار مسیرهای بزرگراهی و مواردی از این دست باعث می‌شود که فضایی برای تخلیه نخاله وجود نداشته باشد.

جلوگیری از برخورد ماشین‌آلات سنگین با افراد پیاده

در بسیاری از سایت‌های ساختمانی یا کارگاه‌های جاده‌ای، ماشین‌آلات سنگین مشغول به کار بوده و در اکثر موارد به دلیل سروصدای بالا و همینطور ابعاد وسیله نقلیه، راننده دید مناسبی نسبت به افراد پیاده نزدیک خود نداشته و می‌تواند باعث بروز حوادث مختلفی گردد. برای جلوگیری از این موضوع در بسیاری از موارد مسیر حرکت و رفت‌وآمد پیاده‌ها را با نیوجرسی‌های بتنی جدا کرده و از این رو کار برای همه افراد آسان‌تر خواهد شد. نیوجرسی بتنی تنها وسیله‌ای است که می‌تواند جلوی ضربه وارد شده به خود را گرفته و از افراد پیاده محافظت کند.

جلوگیری از سرقت اموال عمومی

بسیاری از دستگاه‌های عابربانک، مجسمه‌ها و قطعات ارزشمند هنری دیگر توسط سارقان دزدیده شده و روشی که برای انجام آن بسیار ماهر شده‌اند، حمل توسط ماشین‌ها بزرگ، جرثقیل‌ها و وانت‌های یدک‌‌کش است. با استفاده از نیوجرسی بتنی می‌توان موانعی ایجاد کرد که مانع از نزدیک شدن خودروها به اهداف مورد نظر شد. در بسیاری از روستا‌ها و شهرهای کوچکی که ممکن است تنها یک دستگاه خود پرداز در آن‌جا وجود داشته باشد، مراقبت از آن به هر طریقی واجب بوده و نیوجرسی می‌تواند تا سال‌ها به این هدف کمک کند.

نیوجرسی برای ساختمان در حال ساخت

استفاده به عنوان پایه و فوندانسیون

در برخی شرایط کارگاهی یا ساختمانی نیاز است که برای انبار کردن لوازم یک فضایی ساخته شود اما معمولا به دلیل نامناسب بودن شرایط خاک و زمین، احداث این فضاها با مشکل روبرو می‌گردد. می‌توان از نیوجرسی بتنی به عنوان پایه‌ای برای زیرسازی انبارهای استفاده تا از خرابی کالاها و وسایل ضروری جلوگیری شود.

ساخت دروازه ورودی

در صورتی که نیاز دارید وسایل نقلیه ورودی را تحت کنترل خود داشته باشید یا بتوانید مسیر را به حدی باریک کنید که تنها یکسری وسایل بخصوص از آن وارد شوند، نیوجرسی بتنی یک راه حل آسان، ارزان و سریع خواهد بود. مثلا برای ایجاد مانع از ورود کامیون‌ها به داخل مناطق جنگلی محافظت شده، از همین نیوجرسی‌ها استفاده شده و مسیر جاده‌ها را تنگ‌تر می‌کنند.

برگزاری مراسم‌های بزرگ

به طور متناوب در کشورهای مراسمات، جشن‌ها و بازارچه‌های فصلی مختلفی برپا شده و نیاز است که شهرداری با توجه به فضای موجود بخشی را به این گردهمایی‌های متنوع اختصاص دهد. به منظور تعیین یک حاشیه امن و مشخص و همینطور ایجاد امنیت بیشتر برای شرکت‌کنندگان در این مراسم‌ها، از نیوجرسی بتنی به عنوان یک مانع استفاده می‌گردد. همینطور از سایزهای کوچک‌تر آن برای بخش‌بندی فضای داخلی این مراسم و همینطور مشخص کردن فضای پارکینگ می‌توان بهره برد.

موانعی در برابر سیل و طغیان آب رودخانه‌ها

یکی از حوادث مرسومی که در مناطق ساحلی و روستاهای نزدیک به رودخانه‌ها پیش می‌اید، بالا آمدن سطح آب و وقوع سیلاب است. به عنوان یک راهکار دائمی می‌توان از نیوجرسی‌های بتنی به عنوان یک دیوار در حاشیه رودخانه‌ها استفاده کرده و همینطور در صورت پیش‌بینی احتمال بروز سیل از آن برای تغییر مسیر آب استفاده کرد.

وزنه تعادل

یکی دیگر از کاربردهای جالبی که نیوجرسی بتنی دارد، استفاده به عنوان وزنه تعادل است. ممکن است که برای داربست خود یا سازه‌ای که به طور موقت ایجاد کرده‌اید نیاز به وزنه‌ای برای متعادل سازی وزن آن داشته باشید. نیوجرسی‌های سایز کوچک به راحتی با لیفتراک قابل حمل بوده و در هرجایی قابل استفاده هستند.

ایمن سازی مسیر عابران پیاده

در هر شرایطی، چه در پیاده‌روها و چه در سایت‌های ساختمانی، کارگاه‌های موقت یا حتی در داخل فضاهای بزرگ صنعتی نیاز است ک از عابرین پیاده در برابر تصادفات و برخورد با وسایل نقلیه محافظت شود. استفاده از بلوک‌های سیمانی و نیوجرسی‌ها می‌تواند به خوبی این ماموریت را به سرانجام رسانده و در هر محیطی محافظ جان انسان‌ها باشد.

ایجاد مانع در برابر مناطق خطرناک

مناطق بسیار خطرناکی در خارج شهر وجود دارند اما همین موضوع برای برخی مناطق شهری نیز صدق می‌کنند. عمدتا سایت‌های ساختمان سازی برای افراد عادی بسیار خطرناک بوده و باید با ایجاد موانع درست، دسترسی آن‌ها را به شدت محدود کرد. ممکن است در جایی گود برداری اتفاق افتاده باشد و همین موضوع خطر سقوط عابرین را به دنبال دارد. از طرفی ممکن است یک سایت ساختمانی در حال کار روی طبقات مرتفع را آغاز کرده و خطر سقوط لوازم اجتناب ناپذیر است. از این رو نیوجرسی بتنی یک راهکار مفید در این شرایط خواهد بود.

کنترل مناطق امنیتی

یکی از تکنیک‌های حملات تروریستی این است که به کمک وسایل نقلیه سنگین به داخل مناطق حساس نفوذ کرده و بعد حمله خود را آغاز می‌کنند. با کمک بلوک‌ها و نیوجرسی بتنی می‌توان این موضوع را تا حد زیادی کنترل کرد. برای فرودگاه‌ها، استادیوم‌ها و مناطقی که می‌توانند هدف حملات تروریستی قرار بگیرند، باید حتمی از موانع بتنی استفاده کرد.

محدود سازی مناظر

چه به دلیل مسائل امنیتی و چه برای حفظ حریم خصوصی می‌توان از بلوک‌های سیمانی بلند به منظور محدود کردن دید عابرین استفاده کرد. حتی به منظور محدود سازی سایت‌های ساختمانی یا موارد مشابه که ممکن است حواس رانندگان را پرت کنند، بهتر است از نیوجرسی‌های بتنی بلند استفاده گردد.

کنترل جمعیت

در مراسمات و جشن‌ها یا حتی کنسرت‌هایی که در فضای باز برگزار می‌شوند به منظور کنترل جریان حرکتی مردم و همینطور تفکیک نفرات می‌توان از نیوجرسی استفاده کرد. معمولا حرکت همزمان جمعیت می‌تواند باعث تلفان جانی زیادی شده و باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

نیوجرسی برای تفکیک سازی

تفکیک سازی فضاهای برون شهری

در صورتی که نیاز است از دعواهای محلی کاسته شده و مرز بین زمین‌ها و باغات مشخص شود، بلوک‌های نیوجرسی می‌تواند نقش دیوارهای موقت را بازی کرده و حریم هر منطقه را برای اهالی آن مشخص کند.

تهیه نیوجرسی بتنی

با توجه به کاربردهای مختلف نیوجرسی بتنی می‌توان به این نتیجه رسید که هر فردی ممکن است برای کار خود به آن نیاز پیدا کند. برای تهیه نیوجرسی‌های بتنی باکیفیت تنها کافی است به مجموعه رایان پی بتن مراجعه کرده و موارد مورد نیاز خود از جمله نیوجرسی بتنی یک طرفه یا دو طرفه، مینی نیوجرسی بتنی و یا دیوارهای خود ایستا را تهیه کنید. برای ارتباط با کارشناس مجموعه نیز تنها کافی است با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۱۲۳۰۱۷ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *