رایــــان پی بتــــن

اسلامپ بتن چیست و مقدار مجاز آن چقدر باید باشد؟ حداکثر و حداقل اسلامپ با روان کننده

اسلامپ مجاز بتن
اسلامپ بتن چیست و مقدار مجاز آن چقدر باید باشد؟ حداکثر و حداقل اسلامپ با روان کننده
تاریخ ثبت :
جدول محتوا
اسلامپ مجاز بتن

اسلامپ مجاز بتن به مفهوم تخلیه ناپایداری‌های حاصل از فرآیند ترکیب بتن با استفاده از مواد مجاز است. این مقدار بر اساس ترکیبات مورد استفاده در تهیه بتن و ویژگی‌ های فیزیکی و مکانیکی آن تعیین می‌شود. اسلامپ بتن میزان مایعی است که بتن می‌تواند داشته باشد که به‌ویژه در فرآیند ریخته‌گری مهم است. این مقدار باید به‌ گونه‌ ای باشد که امکان ریخته‌ گری، تراکم و تشکیل ساختار یکنواخت بتن را فراهم کند.

اسلامپ بتن : اهمیت، تعریف و تاثیر بر ویژگی‌ های بتن

اسلامپ بتن یک معیار مهم در صنعت ساخت‌ و ساز بسیار مهم است و میزان مایعات بتن را نشان می‌دهد. این اعداد از طریق آزمایشی بر روی بتن به‌دست می‌آیند و ویژگی‌های مختلف بتن را مانند سفتی، خمیری بودن، شلی و روان بودن نمایان می‌سازند.

عدد اسلامپ اصلی‌ ترین نشانگر میزان آب مصرفی در ترکیب بتن است. میزان کمتر آب مصرفی به معنای اسلامپ کمتر و حالت بتنی رو به سفتی است. درحالی‌که استفاده از مقادیر بیشتر آب می‌تواند به بتنی با حالت خمیری و حتی شل منجر شود.

در پروژه‌هایی که به مقاومت بالا نیاز نیست از بتن با اسلامپ کمتر استفاده می‌شود، درحالی‌که در کاربردهای مهم، بتن با خصوصیات خمیری و شل مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌منظور کنترل اسلامپ بتن، مقادیر آب مصرفی باید با دقت تعیین شود یا افزودنی‌های روان‌کننده به بتن افزوده شود.

تعیین اسلامپ مناسب نیاز به تعادل بین میزان مایع‌ بودن برای ریخته‌ گری و استحکام کافی بتن دارد. بهینه بودن اسلامپ مجاز، نقش مهمی در کیفیت نهایی ساختمان‌ ها ایفا می‌کند.

روان‌ کننده بتن : اهمیت، کاربرد و تاثیر بر ویژگی‌ های ساختمانی

روان‌کننده، یک افزودنی به بتن است که میزان روان بودن بتن را افزایش می‌دهد تا بتواند برای پروژه موردنظر به‌طور انعطاف‌پذیر استفاده شود. آب نیز یک روان‌کننده طبیعی است، اما افزایش مقدار آن می‌تواند منجر به کاهش مقاومت بتن و در نتیجه کاهش مقاومت سازه شود.

اگر در فرایند آماده‌سازی بتن و فرایند ریخته‌گری فاصله‌ای باشد، آب موجود در بتن خشک می‌شود و سفتی بتن را افزایش می‌دهد. به‌همین دلیل، استفاده از یک روان‌کننده که از حجم آب بکاهد و در شرایط خاص، سفتی بتن را تحت‌تاثیر قرار ندهد، منطقی به‌نظر می‌آید.

روان‌کننده‌ ها به‌دلیل مزایایی که دارند، از جمله افزایش انعطاف‌ پذیری بتن و تسهیل در اختلاط آب و سیمان، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین افزودنی‌ ها هنگام درنظر گرفتن اسلامپ مجاز بتن، در صنعت ساخت‌ و ساز محسوب می‌شوند.

معرفی و انواع روان‌ کننده‌ های بتن

معرفی و انواع روان‌ کننده‌ های بتن : از لیگنوسولفونات تا کربوکسیلیک اسید ها

روان‌کننده‌های بتن، مواد شیمیایی هستند که با افزوده‌شدن به بتن، ذرات سیمان را یکدست می‌کنند و باعث روان‌تر شدن بتن می‌شوند. این مواد از انواع مختلفی مانند لیگنوسولفونات، سلامین‌سولفونات، نفتالین‌سولفونات و کربوکسیلیک اسیدها تولید خواهند شد.

در سال‌ های اخیر، استفاده از محصولات بر پایه کربوکسیلیک اسیدها به‌ دلیل کارایی بیشتر و به‌صرفه‌ بودن، افزایش‌ یافته است. استانداردهایی همچون ASTM C-444 و ISIRI 2130 مشخصات روان‌ کننده‌ ها را تعریف می‌کنند. این مواد به‌عنوان روان‌کننده بتن درگیر، زودگیر یا نرمال شناخته می‌شوند و در ساخت بتن در سراسر جهان بکار می‌روند. در ادامه در مورد هر کدام از این روان‌ کننده‌ ها و کاربردهای آنها توضیح مختصری داده می‌شود.

انواع روان‌کننده‌ ها و کاربردهای آن

در زیر به بررسی کاربرد و اثرات انواع روان‌کننده‌ها و اسلامپ مجاز بتن خواهیم پرداخت:

 روان‌ کننده بتن دیرگیر

کاربرد:  مورداستفاده در فصل تابستان، مناطق گرمسیری، بتن‌های حجیم

اثرات : جلوگیری از ترک‌خوردگی سطح بتن و افزایش چسبندگی در سازه‌هایی با دانه‌بندی ناپایدار

 روان‌کننده بتن زودگیر

کاربرد : قابل استفاده در آب‌وهوای سرد

اثرات : کاهش زمان گیرش بتن

 روان‌ کننده‌ های بتن نرمال

 روان‌ کننده‌ های بتن نرمال

کاربرد : برای افزایش روانی بتن بدون تغییر در زمان گیرش

اثرات : حفظ میزان آب بدون تاثیر بر کارایی بتن

در جهان، استفاده از این روان‌کننده‌ها به مدت طولانی استاندارد شده است. در ایران نیز تولید و مصرف این محصولات موظف به رعایت استاندارد ISIRI 2130  است. انتخاب نوع روان‌کننده براساس نیازهای سازه، اسلامپ مجاز بتن و شرایط اجرایی بتن اهمیت دارد.

معایب روان کننده ها

افزودن بیش‌ازحد روان‌کننده به بتن می‌تواند موجب مشکلاتی شود:

تفکیک بتن

افزایش میزان روانی ممکن است منجر به تفکیک بتن و جدایی مواد شود.

تاخیر در اثرگذاری

 افزایش زیاد روان‌بودن زمان لازم برای گیرش بتن را افزایش می‌دهد.

کاهش مقاومت مکانیکی

استفاده اضافی از روان‌کننده می‌تواند منجر به کاهش مقاومت فشاری بتن شود.

آسیب به محیط‌ زیست

برخی از روان‌کننده‌ها احتمال دارد به محیط‌ زیست آسیب برسانند.

توصیه: برای جلوگیری از مشکلات مذکور، اهمیت دارد که از میزان روان‌کننده توصیه‌شده توسط تولیدکننده بتن پیروی کرد و از افزودن بیش‌ازحد این مواد به بتن جلوگیری به‌عمل آورد. بهینه‌سازی میزان روان‌کننده باتوجه‌به نوع کاربری بتن و شرایط اجرایی می‌تواند به حفظ کیفیت بتن کمک کند.

عدد اسلامپ مجاز بتن

عدد اسلامپ مجاز بتن

عدد اسلامپ مجاز، میزان مایع‌بودن بتن را نشان می‌دهد و به‌ویژه در فرایند ریخته‌گری بتن به‌کار می‌رود. این عدد از طریق یک آزمون به نام “آزمون اسلامپ” اندازه‌گیری می‌شود. در این آزمون، بتن به یک قالب خاص ریخته خواهد شد، سپس قالب برداشته می‌شود و ارتفاعی که بتن در قالب باقی می‌ماند، به‌عنوان اسلامپ بتن به‌حساب می‌آید.

مقدار اسلامپ مجاز بتن بر اساس نیازهای خاص هر پروژه و خواص مطلوب بتن موردنظر تعیین می‌شود. این عدد مهم است؛ زیرا میزان مایع‌بودن بتن تاثیر زیادی بر روی کیفیت نهایی ساختمان دارد. میزان کمتر اسلامپ به معنای بتنی با ساختار محکم‌تر و مقاوم‌تر است، درحالی‌که مقادیر بیشتر اسلامپ برای بتنی با نیاز به مایع‌بودن بیشتر، مانند بتن‌های ریخته‌گری‌شده در محل بلوک‌های بتنی، مورد استفاده قرار گیرد.

مقدار مناسب اسلامپ بتن به چه عواملی بستگی دارد؟

حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده برای یک پروژه خاص بستگی به نیازها و ویژگی‌های آن پروژه دارد. عواملی نظیر میزان آب استفاده‌ شده هنگام مخلوط کردن با سیمان، نوع سنگدانه‌ ها ریز یا درشت بودن آنها در سیمان، مدت زمان ساخت بتن، افزودنی‌ها و نرمی سیمان تاثیرگذار هستند. تعادل بین سنگدانه‌ های درشت و ریز نیز بر اسلامپ بتن تاثیر دارد.

برای هر کلاس کاربری مشخص، نیازمندی‌های خاصی از بتن مطلوب است. تصحیح اسلامپ بتن باید با دقت انجام شود تا بتواند بهترین عملکرد را در پروژه ارائه دهد. در نهایت، انتخاب عدد اسلامپ باید با توجه‌به خصوصیات مورد نظر پروژه و استانداردهای صنعتی انجام شود.

انتخاب حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان‌کننده

انتخاب حداکثر اسلامپ مجاز بتن با استفاده از روان‌کننده در ساخت‌وسازهای عظیم و مهمی که از بتن استفاده می‌شود، امری حیاتی خواهد بود. مهم‌ترین نکته آن است که این اسلامپ بتن باید همچنان از نظر قابلیت پمپاژ و مقاومت ساختاری بتن به حد مطلوب باقی بماند.

انتخاب نادرست اسلامپ می‌تواند موجب کاهش مقاومت و دوام بتن و حتی ترک‌خوردگی در آن شود و در نتیجه به کاهش عمر مفید سازه‌ها منجر خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکلات، نکاتی نظیر استانداردها، دستورالعمل‌ها و نیازهای خاص پروژه باید در نظر گرفته شوند.

معایب بتن با اسلامپ پایین

در بررسی اسلامپ مجاز بتن، این محصول با عدد اسلامپ پایین (درصد آب کمتر) از قوام بالایی برخوردار است، اما این ویژگی احتمالا با معایبی همراه باشد. معایب این نوع بتن شامل:

 • مشکلات در پمپاژ: بتن با قوام بالا ممکن است مشکلاتی را در فرایند پمپاژ داشته باشد که باعث خرابی دستگاه‌های پمپاژ می‌شود.
 • عدم پر کردن کامل فضاهای خالی: بتن غلیظ به‌دلیل قوام بالا، به‌خوبی تمام فضاهای خالی را پر نمی‌کند. این مساله موجب ایجاد خلاهای هوا در بتن می‌شود که کاهش مقاومت ساختاری بتن را همراه دارد.
 • کارایی نادرست در ساخت بناهایی که نیاز به بتن روان دارند: در برخی موارد مانند ریخته‌گری بناهایی که نیاز به بتن با خواص روان دارند، بتن با اسلامپ پایین به‌علت قوام بالا کارایی مناسبی ارائه نمی‌دهد.
 • مشکلات در تراکم و توزیع مناسب بتن: بتن با قوام بالا احتمالا در تراکم و توزیع مناسب خود در قالب دچار مشکلات شود.
 • به‌طورکلی، انتخاب اسلامپ مجاز باید با دقت و باتوجه‌به نیازهای خاص هر پروژه صورت گیرد تا مزایا و معایب آن بهینه‌سازی شوند.

افزایش عدد اسلامپ بتن: نکات و روش‌های تنظیم میزان آب و استفاده از روان‌کننده

بتن با عدد اسلامپ پایین (کمتر از مقدار مورد نیاز) برای استفاده در اکثر سازه‌ ها مناسب نیست و نیاز به افزایش این عدد دارد. برای افزایش اسلامپ، مقدار معینی آب به بتن اضافه می‌شود. این مقدار آب توسط متخصصان پروژه تعیین خواهد شد.

مهم‌ترین نکته در این فرایند این است که اضافه‌کردن آب به بتن، می‌تواند فرایند اختلاط بتن را تحت‌تاثیر قرار دهد. برای حل این مشکل، مقدار معینی از روان‌کننده بتن به آن اضافه می‌شود تا عدد اسلامپ افزایش یابد و به اسلامپ مجاز بتن برسد. این روان‌کننده‌ها به‌تناسب با نوع استفاده می‌توانند مقدار عدد اسلامپ را تغییر دهند.

بطور کلی، هرچه عدد اسلامپ کمتر باشد، نیاز به افزودن روان‌کننده بتن بیشتر خواهد بود و برعکس، افزایش عدد اسلامپ ممکن است نیاز به مقدار کمتری از روان‌کننده داشته باشد. این تنظیمات مهم هستند تا بتوان بهینه‌ سازی خصوصیات بتن بر اساس نیازهای مختلف پروژه انجام داد.

معایب بتن با درصد آب بیشتر یا افزایش عدد اسلامپ

بتن با درصد آب بیشتر (عدد اسلامپ بالاتر) احتمال دارد برخی معایب را به همراه داشته باشد. برخی از این معایب عبارتند از:

 • کاهش مقاومت ساختاری: افزایش درصد آب می‌تواند منجر به کاهش مقاومت ساختاری بتن شود. بتن با درصد آب بیشتر در مقابل فشار و نیروهای خارجی کمتر مقاومت داشته باشد. تنها با درنظر گرفتن اسلامپ مجاز بتن می‌توان از این مساله جلوگیری کرد.
 • انبساط و انقباض زیاد: بتن با درصد آب بیشتر در فرایند خشک‌شدن انقباض زیادی دارد که موجب ترک‌خوردگی و آسیب به ساختار بتن شود.
 • مشکلات در تراکم و توزیع مناسب بتن: بتن با درصد آب زیاد احتمالا در تراکم و توزیع مناسب خود دچار مشکلات شود و این نکته، یکنواختی و کیفیت بتن را کاهش دهد.
 • افت کیفیت بتن: افزایش آب ممکن است منجر به کاهش کیفیت نهایی بتن شود و برخی از ویژگی‌های مهم آن را تحت‌تاثیر قرار دهد.
 • به‌عبارت‌دیگر، بتن با درصد آب بیشتر یا عدد اسلامپ بالاتر برای پروژه‌های ساده مناسب است که نیاز به مقاومت بالا و خصوصیات فنی پیشرفته ندارند.

کاهش عدد اسلامپ بتن

طریقه کاهش عدد اسلامپ بتن

درصورتی‌که عدد اسلامپ بیش‌ازحد مجاز باشد، بتن احتمال دارد بسیار رقیق شود و نیاز به تنظیمات اصلاحی داشته باشد. بنابراین، برای برخورداری از اسلامپ مجاز بتن چهار روش مختلف معرفی شده‌اند:

 • اضافه‌کردن سیمان به مخلوط بتن: این اقدام به‌عنوان یکی از راهکارهای افزایش قوام و کاهش روان بودن بتن به‌کار می‌ رود.
 • اضافه‌کردن بتن با عدد اسلامپ مناسب: استفاده از بتن با عدد اسلامپ مناسب می‌تواند به تعادل و بهینه‌سازی ویژگی‌های بتن کمک کند.
 • افزایش تعداد چرخش میکسر: افزایش تعداد چرخش میکسر در فرایند آماده‌سازی بتن نیز در کاهش عدد اسلامپ نقش دارد.
 • آزمایش اسلامپ بتن: انجام تست اسلامپ بتن قبل از استفاده از آن، امکان ارزیابی و تنظیم بهینه ویژگی‌های بتن را فراهم می‌کند.

تاثیر مقدار سیمان بر عدد اسلامپ بتن

میزان سیمان در فرمول بتن اولیه به‌طور مستقیم بر عدد و میزان اسلامپ مجاز تاثیر می‌گذارد. افزایش میزان سیمان باعث افزایش قوام بتن و کاهش عدد اسلامپ می‌شود. بر اساس تست‌های آزمایشگاهی، معمولا مقدار ۰.۲ تا ۲ درصد وزن سیمان را به‌عنوان حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان‌کننده درنظر می‌گیرند.

بتن‌های معمولی بیشترین بهره را از ۰.۸ تا ۱.۵ درصد می‌برند، درحالی‌که برای بتن‌های خاص با مواد افزودنی مانند میکروسیلیس، احتمال دارد مقدار بالاتری (از ۱.۵ تا ۲ درصد) استفاده شود. این رویکرد کمک می‌کند تا کیفیت بتن حفظ شود و با استانداردهای لازم تطابق یابد.

کلاس کاربری بتن

در تولید بتن، نوع کاربری آن تاثیر بسزایی در تعیین عدد اسلامپ دارد. هر کدام از پنج کلاس کاربری مشخص شده دارای عدد اسلامپ خاصی هستند که نشان‌دهنده روانی بتن است. اسلامپ مجاز بتن معیاری است که بدون مجوز مختص کلاس کاربری خود است.

هر کلاس کاربری دارای استاندارد و تنظیمات خاصی برای عدد اسلامپ مجاز است. در جدول زیر کاربرد هر کلاس کاربری و درجه عدد اسلامپ هر یک را معرفی می‌کنیم.

نوع کلاس کاربری بتن

کاربرد محدوده عدد اسلامپ بتن بر حسب میلی‌ متر

اسلامپ هدف (میلی متر)

S1

ساخت پیاده‌روها و زمینه کار لوله‌کشی‌ها ۱۰ الی ۴۰

۲۰

S2

ساخت پی‌های نواری ساده در سازه‌ها، دال‌های بتنی و کف پارکینگ‌ها ۵۰ الی ۹۰

۷۰

S3

پی ریزی کانال‌ها و ساخت اسکلت‌های سازه‌های بدون چالش و ساده ۱۰۰ الی ۱۵۰

۱۳۰

S4

ساخت سازه‌های تخصصی ۱۶۰ الی ۲۱۰

۱۸۰

S5

ساخت سازه‌های فوق تخصصی ۲۱۰ به بالا

۲۲۰

تقویت مقاومت فونداسیون با استفاده از روان‌کننده بتن: راهکاری برای افزایش استحکام و مقاومت

عدد اسلامپ مجاز بتن فونداسیون بین ۳ تا ۷.۵ است و بهتر است با استفاده از روان‌کننده مناسب، مقاومت فونداسیون افزایش یابد. این عمل باعث کاهش تخلخل بتن می‌شود که در نتیجه باعث افزایش استحکام و مقاومت بتن فونداسیون خواهد شد. این روش، بهینه‌سازی خواص بتن با هدف افزایش عملکرد و پایداری فونداسیون است.

سخن پایانی

در این مقاله، به مفهوم اسلامپ مجاز بتن و تاثیرات حداقل و حداکثر اسلامپ مجاز برای بتن با روان‌کننده پرداخته شد. راه‌های بالابردن و پایین آوردن عدد اسلامپ به‌عنوان یک شاخص مهم در کنترل ویژگی‌های بتن با روان‌کننده مورد بررسی قرار گرفت. تشخیص نوع بتن برای استفاده در مصارف مختلف از طریق آزمایش و تعیین کلاس کاربری مورد بحث واقع می‌شود. نوع و ماهیت بتن تعیین‌کننده اصلی برای انتخاب مناسب‌ترین مصارف از جمله جاده‌سازی، ستون‌سازی و ساخت پی‌ها است.

سوالات متداول

۱- طریقه کاهش عدد اسلامپ بتن چیست؟ 

اضافه‌کردن سیمان به مخلوط بتن، اضافه‌کردن بتن با عدد اسلامپ مناسب، افزایش تعداد چرخش میکسر، آزمایش اسلامپ بتن

۲- معایب روان‌کننده‌ها چه هستند؟

تفکیک بتن، تاخیر در اثرگذاری، کاهش مقاومت مکانیکی، آسیب به محیط‌زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *