رایــــان پی بتــــن

اجرای سقف بدون ستون یا کمترین تعداد ستون امکان پذیر است؟ [مراحل]

اجرای سقف بدون ستون
اجرای سقف بدون ستون یا کمترین تعداد ستون امکان پذیر است؟ [مراحل]
تاریخ ثبت :
جدول محتوا
اجرای سقف بدون ستون

از بخش‌ های مهم هر ساختمان سقف است. سقف‎ها برای محافظت از فضای داخل ساختمان در برابر نور خورشید، سرما، گرما، باد و باران کاربرد دارند؛ اما در ساختمان‌ های چند طبقه علاوه بر این وظایف، جداسازی طبقات و انتقال بارهای جانبی به ستون‌ ها نیز از جمله کارکرد خاص سقف هر طبقه محسوب می‌‎شود. برای عملیات اجرای سقف، روش‌ های مختلفی وجود دارد.

با استفاده از سیستم سقف های باکیفیت که یکی از انواع معروف و جدید آن، سقف اینتل دک است؛ امکان اجرای سقف بدون ستون یا با حداقل تعداد ستون وجود دارد. سقف‌های مختلف هر کدام از نظر نحوه‌ی اجرا، مصالح و ویژگی‌های خاصی که دارند متفاوت هستند. به عنوان نسل جدید سقف‎های دال بتنی چند سالی است که در صنعت ساخت و ساز رونق پیدا کرده است.

اجرای سقف بدون ستون یا با کمترین تعداد ستون

عملیات ساختن سقف، در شکل سازه‌ای باکیفیت و سبک، از طریق اینتل دک‎ها به‌راحتی صورت می‌گیرد. این انواع، در دسته سقف های دال بتنی قرار دارند؛ و بر اساس ساختارهای متناسب با عمران و معماری ایران بومی‌سازی می‌شوند. ویژگی‌های منحصربه‌فرد این سقف‌ها در نهایت تاثیر به‌سزایی در کاهش هزینه‌های ساختمانی دارند. در ادامه نکات مهم مرتبط با مراحل اجرا، مزایا و کاستی‌های آنها را مرورکرده‌ ایم.

مراحل اجرای سقف بدون ستون

مراحل اجرای سقف بدون ستون

در بررسی عملکرد این سقف ها، به مساله استحکام آنها در مقابل خطرات ناشی از زلزله و روند اجرای این سازه‌ها با هدف افزایش مقاومت ساختمان باید توجه کنیم. به همین دلیل آگاهی نسبت به فرآیند اجرای آنها به‌صورت مرحله به مرحله و به ترتیب ضرورت دارد. فرآیندی که شامل موارد زیر است:

  • قالب‌ بندی سقف با کمک سازه‌ هایی از پیش تعیین شده
  • چینش صحیح بلوک‌های تحتانی
  • کارگزاری میلگرد در بخش تحتانی سازه
  • نصب سازه‌ های مرتبط با میلگرد فوقانی
  • بتن‌ ریزی سازه و فرآیند اجرای سقف بدون ستون از نوع اینتل دک

ویژگی های سقف بدون ستون اینتل دک

در مقایسه سقف وافل و اینتل دک می‌توان دریافت که وافل‌های مشبک با اینکه رایج‌ترین نوع سقف ساختمانی هستند، اما در اجرای آنها مشکلات متعددی ایجاد می‌شود. امروزه استفاده از سقف‌های اینتل دک که بر پایه اجرای سقف بدون ستون و یا با کمک حداقل تعداد ستون هستند، ترجیح دارد. این نوع سقف روش مدرن اجرای دال های مشبک دو طرفه است و ساخته شدن بدون ستون یا همراه با به کار رفتن کم‌ترین تعداد ستون، ویژگی انحصاری‌ و خاص آن است.

مزیت‌ های اجرای سقف بدون ستون

مزیت‌ های اجرای سقف بدون ستون

سقف اینتل دک با استفاده از نرم‌افزارهای اختصاصی، دارای طراحی خاص با قابلیت‌های منحصربه‌فرد هستند. مهم‌ترین مزیت‌های آنها را در ادامه مطرح می‌کنیم.

کاهش ضخامت سقف و سبک تر شدن آن

با استفاده از سقف های اینتل دک، ضخامت سقف های هر ساختمان کاهش پیدا می‌کند. مقاطع این سقف ها ساختار نامتقارنی دارد؛ که منجر به کاهش ضخامت آنها می‌شود. همچنین استفاده از این سقف‌ها دلیل کاهش وزن کلی ساختمان به دلیل کاربرد بتن کمتر و تعداد ستون‌های کمتر است.

کارکرد عایق صوتی و حرارتی

این نوع سقف ها برای عملکرد جذب صدا در ساختمان‌هایی که به این قابلیت نیاز دارند، استفاده می‌شوند. فرم هندسی و مصالح به کار رفته در آنها، سبب ایجاد چنین ویژگی در سازه‌های اینتل دک شده است.

سهولت کار در مراحل اجرای سقف

در سقف اینتل دک که اجرای سقف بدون ستون و با کمترین تعداد ستون است؛ کاهش خطا در روند کار، از مهم‌ترین امتیازات است. یک تیم اجرایی متبحر قادر به اجرای این سقف ها در محیط ساختمان است. در واقع در نصب آنها از شابلون‌های مخصوص استفاده می‌کنند و توجه به این مسئله درصد خطای اجرا را به حداقل می‌رساند.

بصرفه بودن اقتصادی

توجیه اقتصادی سقف اینتل دک به میزان استقبال برای استفاده از این سازه‌های ساختمانی افزوده است. چون با کاربرد کمتر برخی اقلام مانند میلگرد و بتن و موارد مشابه در سازه، هزینه‌ها نیز به اندازه قابل توجهی کم می‌شوند. با این سازه‌ها امکان اجرای کنسول بلند نیز فراهم می‌شود.

در اجرای این سقف، نیازی به ستون‌ های میانی و به‌طور کلی تعداد زیادی ستون نیست. کاهش ستون‌های هر سازه با توجه به منجر شدن به استفاده کمتر از بتن و قیمت سنگدال بتنی در بازار که مدام رو به افزایش است؛ هزینه نهایی را کم‌تر خواهد کرد.

افزایش تحمل فشار سازه و استحکام آن

افزایش تحمل فشار سازه و استحکام آن

با بهره‌ گیری از بهترین طراحی برای یک سازه، بصورتی که تحمل فشار سقف را افزایش دهد؛ و هم‌زمان خیز و ارتعاش آن را نیز کم کند؛ هم استحکام سازه بالاتر می‌رود؛ و هم لرزش‌ های سقف منجر به حس عدم ایمنی افراد در ساختمان نمی‌شوند. مقاومت بالا در برابر آتش‌ سوزی و عایق مناسب صوت و حرارت بودن نیز از ویژگی‌ های دیگر و خاص آن است.

کاستی‌ های اجرای سقف بدون ستون

در کنار مزیت‌های ویژه سقف اینتل دک، معایبی نیز وجود دارند که به آنها در موارد زیر اشاره کرده‌ایم:

  • زیاد بودن احتمال شکستگی و خرد شدن بلوک سیمانی
  • چگالی پایین ورق یونولیت و پلاستوفوم برای حفاظت از بلوک ها
  • شکسته شدن فوم‌های پلی استایرن در فرآیند بتن ریزی
  • جنس ضعیف ساختار زیربنایی

بررسی یک سقف مطابق معیارهای استاندارد

از بخش‌های مرتبط با سقف ساختمانی، انتظار می‌رود که مقاومت کل سازه و امنیت آن در برابر ارتعاشات ناشی از زلزله را تضمین کنند. ضمنا باید توان تحمل بارهای طبیعی و سنگین را نیز داشته باشند. این سقف ها باید الزامات آسایش و آرامش ساکنین ساختمان را فراهم کنند.

سقف های اینتل دک با رعایت کلیه پارامترهای ضروری در این زمینه، از استانداردترین سازه‌ها محسوب می‌شوند. پیش‌تر به مزایای این سیستم در عایق‌بندی صدا و حرارت هم اشاره کردیم. در راستای توضیحات فنی، از قابلیت ایجاد حس امنیت و آرامش ساکنین هر ساختمان می‌توان یاد کرد که مساله‌ای حائز اهمیت است.

در روند اجرای سقف بدون ستون، لازم است بدانید که وظیفه‌ اصلی سقف تحمل فشار و بار مشخص است.  گاهی هم امکان دارد که لازم شود میزان بیشتری از فشار را تاب بیاورد. در راستای تحقق این هدف، سقف های اینتل دک به بسیاری از نیازهای ساکنین ساختمان پاسخ می‌دهند. این سقف ها تحت عنوان استانداردترین سقف های تولید شده در کشور معرفی شده‌اند؛ و با مزیت‌های خاص خود توانسته‌اند تحولی عمیق در عرصه ساخت و ساز و معماری ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *