رایــــان پی بتــــن

دال بتنی پیش ساخته
دال بتنی پیش ساخته
تاریخ ثبت :
جدول محتوا

دال بتنی پیش ساخته

دال بتنی پیش ساخته یکی از انواع بتن‌ها است که در محیط پروژه تولید نمی‌شود. در واقع فرآیند ساخت این نوع از بتن‌ها در محیط کارخانه و به‌واسطه تجهیزات و ابزارآلات مخصوص انجام می‌شود. این بتن‌ها مزیت‌های زیادی دارند و برای همین تبدیل به انتخاب اول بسیاری از صنعتگرها و مجری‌های ساخت‌و‌ساز شده‌اند.

از دال‌های بتنی پیش ساخته معمولا در پوشش کانال، اتاقک، حوضچه و … استفاده می‌کنند. این نوع دال بتنی از ترکیب بتن و میلگرد تشکیل می‌شوند و یکی از اصلی‌ترین مصالح مصرفی در سازه‌ها و بنای‌های امروزی هستند.

مجری‌های ساخت‌و‌ساز برای استفاده از انواع دال بتنی از پیش ساخته شده، ابعاد مورد نظرشان را به تولیدکننده‌ها می‌گویند. حالا سازنده‌ها در محیط کارخانه این دال‌ها را می‌سازند و به محیط پروژه به‌واسطه ماشین‌های مخصوص حمل بار انتقال می‌دهند. این مصالح نیاز به فعالیت‌های عمرانی در محیط پروژه را از بین می‌برند، به‌همین‌دلیل باعث بالا رفتن سرعت ساخت‌و‌ساز می‌شوند.

دال بتنی پیش ساخته

دال بتنی پیش ساخته چیست؟

دال‌های بتنی از پیش ساخته شده نوعی از بتن‌ها و سقف‌ها هستند که در بسیاری از صنایع و سازه‌های مختلف مثل راه‌پله‌ها، تونل‌ها، تیرها و … کاربرد دارند. با اتصال دال بتنی پیش ساخته به عناصر پروژه، مراحل احداث سازه بتنی طی می‌شود. این بتن‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند و نسبت به دال‌های درجا یا سایر محصول‌های بتنی، از کیفیت بیشتری برخوردارند.

سازنده‌ها ۵ روز قبل از ارسال سفارش تمامی بتن‌های از پیش ساخته را می‌سازند تا محصول به مقاومت و کیفیت لازم برسد. این بتن‌ها به‌صورت یک‌طرفه یا ۲ طرفه تولید می‌شوند و با عیار ۳۵۰ کیلوگرم در متر مکعب انتخاب هوشمندانه‌ای برای بسیاری از صنعتگرها هستند.

بتن‌های پیش تولید شده از رده C25 هستند و میلگردی که در آنها استفاده می‌شود نیز از نوع AIII است.

انواع دال بتنی پیش ساخته

دال‌های بتنی پیش ساخته در ۲ نوع مختلف تولید می‌شوند، اما آیا انواع این دال‌ها را می‌شناسید؟

دال بتنی پیش ساخته یک طرفه

بیشتر کاربرد دال‌های یک‌طرفه در انواع کانال‌های تاسیساتی یا آب‌رو است. دال‌های یک‌طرفه شامل ۲ نوع ترافیکی و غیرترافیکی می‌شوند که در موقعیت‌های مختلف کاربرد دارند.

در زمان استفاده از این دال‌ها به‌عنوان پوشش کانال‌ها، روی آنها دریچه‌ای نصب می‌کنند که قطر و ظرفیت آن کاملا به ابعاد و شرایط باربری کانال بستگی دارد.

دال بتنی پیش ساخته ۲ طرفه

بار در دال‌هایی که از هر ۴ وجه‌شان تکیه‌گاه دارند، به‌صورت طولی و عرضی وارد می‌شود، به همین جهت به این دل‌ها ۲ طرفه گفته می‌شود. کاربرد اصلی دال‌های ۲ طرفه در پوشش منهول‌های تاسیساتی، منهول‌های فاضلاب، حوضچه‌های شیر و … است.

در صورت استفاده از این دال‌ها در حوضچه‌ها یا داخل منهول، روی آنها دریچه‌ای از جنس کامپوزیت، چدن یا کوپلیمر استفاده می‌شود.

پیشنهاد: برای آشنایی کامل با این دو نوع دال بتنی و مزایا و معایب و تفاوت های دال بتنی یک طرفه و دوطرفه مقاله‌ای با این عنوان در رایان پی بتن آماده کرده‌‎این که پیشنهاد می‌کنیم آن را برای آشنایی بیشتر مطالعه کنید.

انواع دال پیش ساخته

بررسی ویژگی‌های دال بتنی پیش ساخته

دال‌های پیش ساخته ویژگی‌ها و مشخصه‌هایی دارند که همه مجری‌های ساخت‌و‌ساز باید از آنها آگاه باشند. در ادامه این مشخصه‌ها را بیان  می‌کنیم:

  • در ساخت دال‌های بتنی پیش ساخته از بتن مسلح استفاده می‌شود.
  • بتن‌های پیش ساخته معمولا به‌صورت مستطیلی‌شکل تولید می‌شوند. البته امکان تولید این دال‌ها بر اساس نوع پروژه در شکل‌های مختلف نیز وجود دارد.
  • برای ساخت دال‌های بتنی از پیش تولید شده از سیمان پرتلند تیپ ۲ استفاده می‌کنند. نسبت سیمان‌های مصرفی نیز ۰٫۴ تا ۰٫۴۵ است.
  • در ساخت دال‌های بتنی پیش ساخته از روان‌کننده‌های کربوکسیلاتی استفاده می‌شود.

کاربردهای دال بتنی پیش ساخته

انواع دال بتنی پیش ساخته شده در صنایع و موارد مختلفی کاربرد دارند که در ادامه برخی از کاربردهای مهم این مصالح را لیست می‌کنیم:

  • یکی از بهترین پوشش‌ها برای آبراهه‌ها، بتن‌های از پیش تولید شده هستند. این بتن‌ها جلوی انتشار بیش‌از‌اندازه آلودگی را می‌گیرند و از تکثیر حیوانات موزی مثل موش‌ها نیز جلوگیری می‌کنند.
  • از این دال‌ها برای عریض‌کردن پیاده‌روها یا محل رفت‌و‌آمد ماشین‌ها در کنار انواع نیوجرسی بتنی و … استفاده می‌شود. به‌لطف دال‌های پیش ساخته سطح قابل استفاده از این معابر بیشتر خواهد شد.
  • دال‌های پیش تولید شده در ساخت جوی نیز کاربرد زیادی دارند.
  • یکی از مهمترین کاربردهای دال بتنی پیش ساخته استفاده از آن در پروژه‌های ساختمانی است. هم‌اکنون بسیاری از صنعتگرها از این دال‌ها در ساخت سازه‌های کوچک خانگی یا ساختمان‌های بزرگی تجاری استفاده می‌کنند.

مزیت‌های دال بتنی پیش ساخته

دال‌های بتنی از پیش تولید شده چه مزیت‌هایی دارند؟ چرا این نوع مصالح نسبت به انواع فرآورده‌های بتنی دیگر از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند؟ در ادامه درباره مزیت‌های مختلف این سازه بتنی بیشتر صحبت می‌کنیم:

افزایش مقاومت سازه ها

تولیدی‌ها و کارخانه‌ها بتن‌ها را در قالب‌های مخصوص می‌ریزند و  آنها را در شرایطی کاملا استاندارد تولید می‌کنند؛ به‌همین‌دلیل مقاومت بتن در برابر بسیاری از متغیرهای محیطی افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه مقاومت سازه‌ها بیشتر می‌شود.

بر خلاف دیگر مصالح، دال‌های بتنی از پیش ساخته شده در گذر زمان مقاومتر می‌شوند. در واقع با افزایش سن این نوع دال‌ها در برابر عوامل و عناصر آسیب‌رسان قدرت بیشتری پیدا می‌کنند.

جلوگیری از هزینه‌های اضافه

با استفاده از انواع دال بتنی پیش ساخته شده دیگر نیازی به استخدام کارگر بابت ساخت دال‌های بتنی وجود ندارد. بنابراین جلوی هزینه‌های اضافی بابت پرداخت کارمزد کارگران گرفته می‌شود.

مزایای دال بتنی

صرفه جویی در زمان

بخش بزرگی از زمان ساخت پروژه‌های قدیمی به تولید دال‌های بتنی اختصاص داده می‌شد. خوشبختانه با ظهور دال‌های از پیش ساخته شده، تمام این زمان به مراحل دیگر ساخت پروژه اختصاص داده می‌شود.

در واقع شما می‌توانید سفارش دال‌های بتنی را مدت‌ها قبل از تاسیس پروژه بدهید تا در انبار نگهداری شوند. در زمان ساخت پروژه نیز کافیست این دال‌ها را با ماشین‌های سنگین به محل پروژه انتقال دهید. با انتقال دال‌ها کافیست هر یک از آنها در جای مناسب خود استفاده کنید تا مراحل ساخت پروژه در سریعترین زمان به اتمام برسد.

طراحی و مراقبت ساده

بتن‌های از پیش تولید شده به‌دلیل غیر‌متخلخل‌بودن ساختارشان شرایط طراحی، مراقبت و نگهداری بسیار ساده‌تری نسبت به سایر مصالح دارند.

دال‌های بتنی پیش ساخته، پیشرفت صنعت ساخت و ساز

به‌لطف انواع دال پیش ساخته در مراحل اجرای سقف دال بتنی دوام و مقاومت سازه‌ها بیشتر می‌شود. این دال‌ها کیفیت ساخت‌و‌ساز را بالا می‌برند و در زمان و هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌کنند. به‌همین‌دلیل اکنون انواع دال بتنی پیش ساخته جای مصالح سنتی را گرفته‌اند. خوشبختانه تا‌کنون این فرآورده‌های بتنی به‌خوبی امتحانشان را پس داده‌اند و با کیفیت عالی پاسخگوی نیاز صنایع مختلف بوده‌اند. برای خرید انواع قطعات بتنی پیش ساخته و یا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در رایان پی بتن از طریق شماره تماس ۰۹۱۲۲۱۲۳۰۱۷ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *